۰

افزایش قدرت منطقه‌‌ای ترکیه و پیامدهای امنیتی آن بر منافع ملی ایران در شرق مدیترانه در مقطع زمانی 2002 تا 2014 میلادی

محمدجعفر آجورلو
افزایش قدرت منطقه‌ای ترکیه در شرق مدیترانه در مقطع زمانی 2002 تا 2014م پیامدهای امنیتی مهمی مانند تضعیف الگو، کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران، تغییر توازن قوا و تغییر ترتیبات امنیتی به ضرر جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال دارد.
افزایش قدرت منطقه‌‌ای ترکیه و پیامدهای امنیتی آن بر منافع ملی ایران در شرق مدیترانه در مقطع زمانی 2002 تا 2014 میلادی
در سالهاي اخیر رویدادها، تحولات و رقابت‌ها در منطقه غرب آسیا روند سریع و پرشتابی به خود گرفته است. در این میان رقابت دو کشور مهم و تأثیرگذار منطقه یعنی ایران و ترکیه از مهمترین رقابت‌ها محسوب می‌شود و بی‌تردید در شکل‌گیری سرنوشت آینده منطقه به‌ویژه شرق مدیترانه نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت. با افزایش قدرت ترکیه در حوزه‌های مختلف و دخالت بیشتر و عمدتاً مخرب این کشور در مسائل منطقه به‌ویژه شرق مدیترانه مانند بحران سوریه تحولات جاری نیز از شتاب بیشتری برخوردار شده است.

در این میان پیامدهای افزایش قدرت منطقه‌ای ترکیه بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران از جنبه امنیتی حائز اهمیت فراوانی هست و تقابل و تضاد منافع دو کشور را آشکارا به نمایش می‌گذارد. این مقاله سعی دارد به این سؤال اساسی پاسخ دهد که افزایش قدرت منطقه‌ای ترکیه چه پیامدهای امنیتی بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران در شرق مدیترانه دارد؟

در این مقاله از روش تحقیق توصیفی - تحلیلی استفاده شده و برای گردآوری اطلاعات از روش میدانی (پرسشنامه) و روش کتابخانه‌ای بهره گرفته شده است. نتایج و دستاوردهای این پژوهش نشان می‌دهد افزایش قدرت منطقه‌ای ترکیه در شرق مدیترانه در مقطع زمانی 2002 تا 2014م پیامدهای امنیتی مهمی مانند تضعیف الگو، کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران، تغییر توازن قوا و تغییر ترتیبات امنیتی به ضرر جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال دارد.

مشاهده متن کامل مقاله از طریق لینک مقابل امکان پذیر است: http://iag.ir/journal/journal/item/download/354
۹۶/۰۹/۲۰
کد مطلب: 2063
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *