۰
سید مصطفی هاشمی - دانش آموخته ی دکترای ژئوپلیتیک

قدس شریف و ظرفیتهای راهبردی جبهه مقاومت در منطقه

به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس، تنها زمینه وحدت جهان اسلام علیه متجاوزین و اشغالگران را مهیا می کند و فشار را از جبهه مقاومت کم می کند
قدس شریف و ظرفیتهای راهبردی جبهه مقاومت در منطقه
پس از آنکه ملک عبدالله پادشاه اردن در خصوص فراگیری شدن جبهه مقاومت در حوزه پیرامونی غرب ایران سخن به میان آورد و درباره تشکیل هلال شیعی در منطقه خاورمیانه و در بین کشورهای عرب منطقه سخن گفت؛ تمام طرح ها، برنامه های عملیاتی دنیای غرب و جهان عرب بر این منطقه متمرکز شد. از زمانیکه بیداری اسلامی در جهان اسلام شروع شد و چهار حکومت متنفذ در جهان اسلام را به ورطه سقوط کشاند؛ حکام کشورهای عرب منطقه دریافتند که آنها نیز از تهدید انقلاب و شورش های مردمی در امان نخواهند بود و در صورتی که این رویه ادامه داشته باشد سرنوشت آنها نیز چیزی جز آنچه که برای حسنی مبارک و معمر قذافی در مصر و لیبی اتفاق افتاد؛ نخواهد بود. آنها ریشه این مشکلات را گفتمان جمهوری اسلامی ایران می دانستند و برای ضربه زدن به این گفتمان؛ درصدد شکست هلال شیعی و جلوگیری از گسترش حوزه نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه با محوریت جبهه مقاومت برآمدند.
داعش با پشتیبانی سرویس های غربی – عربی برای ضربه زدن به بازوان جبهه مقاومت شکل گرفت و با حمایت های همه جانبه مالی و تسلیحاتی کشورهای عربی-غربی؛ سوریه را مورد تاخت و تاز قرار داد. معادلات منطقه ای به گونه ای ادامه یافت که عراق نیز مورد هجوم داعش قرار گرفت. فرسودگی توانمندی های نظامی دولت عراق از یکسو و خیانت برخی سران و زعمای قبایل عربی بعثی و همکاری آنها با گروههای تکفیری زمینه حضور همه جانبه مردم عراق تحت عنوان حشدالشعبی را در کارزار مبارزه با گروه های تروریستی و تکفیری داعش فراهم نمود. با حضور و مشارکت نظامی روسیه و ایران در صحنه سوریه؛ ترکیب و توازن قوا در معادلات سوریه و عراق به نفع جبهه ضدتروریسم داعش تغییر کرد و پروژه داعش شکست سختی را متحمل شد. با شکست داعش در عراق و سوریه، خواستگاه عربستان سعودی برای ضربه زدن به پیکره مقاومت به نتیجه نرسید و طرح راهبردی ایالات متحده برای تزریق بی ثباتی در منطقه از طریق تجزیه سوریه با مدیریتی که از سوی برخی کشورهای منطقه صورت گرفت، به شکست انجامید.
طرح استقلال کردستان عراق و برگزاری رفراندوم در این اقلیم طرح دیگری بود که برای برهم زدن ثبات سیاسی و امنیتی منطقه از سوی غرب به اجرا درآمد و متحدین منطقه ای آمریکا نیز با هدف به چالش کشاندن جمهوری اسلامی ایران، از این طرح حمایت کردند. شکست رفراندوم کردستان عراق و کناره گیری مسعود بارزانی و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق نیز نتوانست بر پیکره محور مقاومت و هلال شیعی حدفاصلی ایجاد کند.
بعد از آنکه طرح های قبلی به نتیجه مطلوب نرسید و امکان ایجاد فاصله در طول محور مقاومت فراهم نشد، عربستان این بار در پروژه ای دیگر، نوک پیکان مقاومت را هدف قرار داد و با تحمیل خواسته خویش به نخست وزیر لبنان، در سفری از قبل برنامه ریزی نشده سعد حریری را به ریاض فراخواند و وی را مجبور کرد تا با ایراد بیانیه تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و به بهانه در امان ماندن از اقدامات تروریستی از مقام خود استعفا دهد. هوشیاری سید حسن نصرالله و اتخاذ موضع صحیح از سوی حزب الله لبنان مانع از آن شد تا فضای سیاسی و اجتماعی لبنان به التهاب کشیده شود.
همزمان با اجرای پروژه سعد حریری، یمن آماج حملات نیروهای ائتلاف قرار گرفت تا دایره فشار بر محور مقاومت بیش از پیش تنگ تر شود. اما حملات بی امان سعودی ها از سوی حوثی ها بی پاسخ نماند و اصابت موشک انصارالله به قلب سرزمین سعودی، اعتبار نظامی و توان رزمی سعودی ها را که به انبار تسلیحات بین المللی در منطقه تبدیل شده است به چالش کشید. هجمه رسانه های بین المللی به واکنش نظامی انصارالله در حمله به عربستان و امارات، فرصت مناسبی برای ایالات متحده فراهم نمود تا همزمان دو پروژه اصلی خود را کلید بزند.
در اولین گام؛ ایالات متحده آمریکا در اقدامی هماهنگ با متحدین مرتجع منطقه ای خود، اعلام کرد که تصمیم دارد تا سفارت خود را به قدس شریف منتقل کند. اقدامی که هدف آن چیزی جز شکستن تابوی مذاکره مستقیم و رودرروی دولت های عرب منطقه و اسرائیل و قرار دادن تمام آنها در یک جبهه علیه جمهوری اسلامی ایران نبود. سفر رسمی هیئت از بحرینی به سرزمین های اشغالی و زمزمه حمایت رسمی ریاض از این رژیم و تلاش برای برقراری روابط با رژیم اشغالی در کنار انفعال برخی دولت های منطقه ای  همگی دال بر این مسئله بود.
در گام بعدی؛ نیکی هیلی در یک حرکت نمایشی، آثار باقی مانده از موشک انصارالله را به نمایش درآورد و با ایراد اتهامات واهی؛ جمهوری اسلامی را به تغذیه تسلیحاتی حوثی های یمن متهم کرد. اقدامی رسانه ای که برای تحت فشار قراردادن جمهوری اسلامی ایران در منطقه صورت پذیرفت.
تمام سناریوهایی که تا کنون توسط اتاق فکرهای ایالات متحده تنظیم شده و در این منطقه به اجرا در آمده است بر محور تأمین امنیت اسرائیل بوده است. سهل الوصول ترین روش برای ایالات متحده آمریکا جهت رسیدن به هدف خود، ایجاد بی ثباتی در منطقه غرب آسیا است. ایجاد چالش برای بازیگران و کنشکران منطقه ای محور مقاومت، ظرفیت اصلی و پیشران آشفتگی و تزریق بی ثباتی در این منطقه محسوب می شود. در گرو حرکت بر این مدار است که امکان ائتلاف دولت های منطقه ای با رژیم اسرائیل و شکل دهی به یک نظم دوقطبی منطقه ای برای ایالات متحده فراهم می شود.
این رویداد برای سعودی ها و ائتلاف هایشان از آنجا مؤثر خواهد بود که با به چالش کشیده شدن محور مقاومت؛ حدود و ثغور قلمرو ژئوپلیتیکی ایران نیز محدود می شود و این هدف راهبردی جبهه عربی منطقه به رهبری محمد بن سلمان می باشد.
این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران پس از چهار دهه برای اولین بار توانسته گستره ژئوپلیتیک خود را در این منطقه بگستراند و قلمرو ژئوپلیتیکی خود را تا شرق دریای مدیترانه توسعه دهد و یک کریدور ارتباطی از تهران تا بیروت و تا مرزهای سرزمین اشغالی برای خود ترسیم کند و در تلاش است تا این ظرفیت مهم و راهبردی را برای خود تثبیت کند. یکی از اصلی ترین الزامات این هدف راهبردی، ضرورت استقرار ثبات سیاسی در منطقه غرب آسیاست. کاری که رقبای ژئوپلیتیکی ایران در تلاش هستند به هر نحو ممکن آن را بر هم بزنند تا ضمن فرسایش توان عملیاتی جمهوری اسلامی ایران، از روزنه های به وجود آمده برای ضربه زدن به پیکره محور مقاومت استفاده ببرند.
اشتباه محاسباتی غرب از ظرفیت ها و منابع راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه سبب شد تا همچون دفعات قبلی، قدس شریف به عنوان مهمترین اولویت جهان اسلام مطرح شود و اعتراضات و قیام های مردمی در جهان اسلام علیه تصمیم ترامپ حاکی از آن بود که مردم این با تمام اختلافاتی دارند (که از خارج از منطقه تزریق می شود)؛ کماکان قدس شریف را هویت مشترک خود می دانند و در برابر هرگونه اقدامی از سوی قدرت های غربی در خصوص قبله اول مسلمانان؛ واکنش نشان می دهند. به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس، تنها زمینه وحدت جهان اسلام علیه متجاوزین و اشغالگران را مهیا می کند و فشار را از جبهه مقاومت کم می کند.
 
۹۶/۰۹/۲۷
کد مطلب: 2079
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *