۰
۱

سفر نتانیاهو به هند و تاثیر آن بر وزن ژئوپولیتیکی ایران

محمد محمودی دانشجوی دکترای ژئوپلیتیک
رژیم صهیونیستی به هندوستان به عنوان یک قدرت در حال ظهور در آسیا می‌نگرد که می‌تواند بر روندهای جاری استراتژیک منطقه‌ای تاثیرگذار باشد و هم به عنوان عاملی برای جلوگیری از روابط نزدیک هند و ایران عمل کند.
سفر نتانیاهو به هند و تاثیر آن بر وزن ژئوپولیتیکی ایران
روند نظام بین‌الملل به گونه‌ای است که کشورها اولویت سیاست خارجی خود را بر مبنای منطقه گرایی و تقویت روابط دوجانبه و چند جانبه خود با همسایگان قرار داده اند. در منطقه‌گرایی هر چه میزان نزدیکی جغرافیایی بیشتر باشد اثرپذيري متقابل آنها هم بر یکدیگر يشتر است و انتظار همگرایی در روابط متقابل، همانندي سياسي و فرهنگي، مكمل اقتصادي هم به مراتب بیشتر می شود. در واقع کشورها برای منطقه گرایی خود، میزان وابستگی سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه جغرافیایی را در اولویت قرار می دهند.

رشد و توسعه روزافزون هند در زمينه‌هاي مختلف به خصوص مسائل اقتصادي و نظامي، موقعيت استراتژيك در منطقه‌ی جنوب آسيا و همسایگی با كشورهاي چين، پاكستان و ايران، مورد توجه بازيگران سیاسی بخصوص امریکا و اسرائيل قرار گرفته است. از آنجا که هند متحد استراتژیک امریکا در منطقه محسوب می‌شود و به عنوان تنها اهرم عملیاتی امریکا می‌تواند رشد فزاینده تجاری و اقتصادی چین در قاره آسیا را کنترل کرده و دست چین را از بازارهای جهانی کوتاه نماید، اسرائيل نیز با توجه به شرايط مساعد این کشور در منطقه در سال‌هاي اخير تلاش زيادي كرده است تا به روش‌های مختلف روابط خود را با اين كشور گسترش داده و بتواند با حضور و نفوذ خود به اهداف بلند مدت سياسي و نظامي خود در منطقه دست يابد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هفته گذشته برای دیدار با مقامات هند وارد هندوستان شد. هر چند که عده‌ای معتقدند هدف از این دیدار تحکیم روابط اقتصادی است اما این سفر از جهت تاثیر رابطه این دو طرف بر وزن ژئوپولیتیکی ایران قابل توجه است. بررسی رابطه میان هند و اسرائیل نشان می‌دهد که این رابطه در سال‌های اخیر همواره رو به گسترش بوده به طوری که حجم بیشتر قراردادهای امضا شده میان هند و رژیم صهیونیستی در زمینه نظامی و فروش تسلیحات نظامی بوده و سرمایه‌گذاری‌های وسیع در زمینه مدرنیزه کردن سیستم تسلیحاتی دفاعی، هند را به یکی از بزرگترین بازارهای تسلیحاتی برای اسرائیل تبدیل کرده است. مبادلات تجاری بین دو طرف از حدود ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۲ به حدود ۴ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ میلادی رسیده و در سال ۲۰۱۳ هند دهمین شریک تجاری اسرائیل و سومین شریک تجاری این رژیم در آسیا پس از چین و هنگ کنگ بوده است.

هند به واسطه رقابت‌های منطقه‌ای که در رابطه با چین و پاکستان تعریف کرده سعی می‌کند روابط خود را با بازیگران مهم بین المللی ارتقا دهد. به طوری که هند در رابطه با اسرائیل به دنبال دست‌یابی به تکنولوژی‌های برتری است که در اختیار امریکا، اسرائیل و غرب قرار دارد.

اما آنچه باعث نگرانی جمهوری اسلامی ایران شده است، اضافه شدن اسرائیل به مناسبات نزدیک ایالات متحده امریکا و هند است که سبب افزایش وزن ژئوپولیتیکی هند و بر هم خوردن توازن قدرت در منطقه است و نکته دیگر اینکه رژیم صهیونیستی به هندوستان به عنوان یک قدرت در حال ظهور در آسیا می‌نگرد که می‌تواند بر روندهای جاری استراتژیک منطقه‌ای تاثیرگذار باشد و هم به عنوان عاملی برای جلوگیری از روابط نزدیک هند و ایران عمل کند. شاید بتوان اقدام هند در افزایش 50% تعرفه گمرکی برای محصولات کشاورزی ایران را ناشی از این عامل دانست.
۹۶/۱۱/۰۱
کد مطلب: 2178
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


حسین محمودی
محمد جان خیلی خوب نوشتی .آمار اقتصادی خوبی هم اضافه کردی ولی اگه منبع شون هم اشاره می شد آمار ارائه شده مستند می شد