۰

راهبرد امنیت ملی ایالات متحده امریکا در سال 2017

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ، نسخه جدید خود از استراتژی امنیت ملی ایالات متحده را ارائه کرد که جایگزین نسخه قبلی استراتژی آمریکا شد، که توسط باراک اوباما تصویب شده بود.
راهبرد امنیت ملی ایالات متحده امریکا در سال 2017
رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ، نسخه جدید خود از استراتژی امنیت ملی ایالات متحده را ارائه کرد. این سند جایگزین نسخه قبلی استراتژی آمریکا شد، که در ماه فوریه سال 2015 توسط باراک اوباما تصویب شده بود.

دونالد ترامپ جمهوریخواه، برخلاف رئیس جمهور های پیشین آمریکا جورج دبلیو بوش، باراک اوباما، شخصا استراتژی را ارائه داد که متن کامل آن 68 صفحه است.

این استراتژی جهت اولویت بندی سیاست های داخلی و خارجی آمریکا می باشد و رئیس جمهور ایالات متحده، طبق قانون سال 1986، موظف است هر ساله این سند را به کنگره آمریکا ارسال کند.

آقای ترامپ از "چهار رکن" اساسی در طرح تازه نام برد که شامل حفاظت از میهن، بهبود رفاه در آمریکا، نمایش صلح از طریق قدرت آمریکاست.

ترامپ بخش‌هایی از این سند را به طرح اتهامات اثبات‌نشده علیه ایران اختصاص داده و به تشریح سیاست‌های خود در قبال این کشور پرداخته است. در بخشی از این سند آمده است: «ما جهان را علیه حکومت سرکش موجود در کره شمالی و خطرات ناشی از دیکتاتوری ایران همراه می‌کنیم. کسانی که مصمم به پیگیری یک توافق هسته‌ای معیوب بودند از [خطر ایران] غافل مانده بودند.»

ترامپ در بخشی از سند که به امنیت مرزها و سرزمین آمریکا اختصاص دارد، روی ارتقاء دفاع موشکی آمریکا تأکید کرده و گفته است: «ایالات متحده، به منظور محافظت از سرزمین خود در برابر حملات موشکی اقدام به استقرار یک سامانه پدافند موشکی چندلایه با تمرکز بر ایران و کره شمالی کرده است.»

آمریکا همچنین اعلام کرده به همکاری با شریکان و متحدانش برای مهار گروه‌هایی که مطابق ادعاها امنیت آمریکا را تهدید می‌کنند، از جمله حزب‌الله لبنان، ادامه می‌دهد. 

این سند توسط جواد مددی، پویا صالحانی، حسین طالشی و اعظم گل محمدی به ترجمه فارسی درآمده است.

جهت دریافت نسخه کامل این کتاب بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

http://www.iraniangeopolitics.com/images/docs/files/000002/nf00002133-2.pdf


 
۹۶/۱۰/۱۰
کد مطلب: 2133
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *