۰

ژئوپلیتیک و دیپلماسی در رسانه

عبدالرضا فرجی راد
کتاب حاضر، مجموعه مقالات، یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایی از دکتر عبدالرضا فرجی‌راد می‌باشد که در قالب یک کتاب به رشته تحریر درآمده است.
ژئوپلیتیک و دیپلماسی در رسانه
کتاب حاضر، مجموعه مقالات، یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایی از دکتر عبدالرضا فرجی‌راد نائب رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران و سفیر پیشین ایران در کشورهای نروژ و مجارستان می‌باشد که در قالب یک کتاب به رشته تحریر درآمده است.امروزه، شاهد تحولات ژئوپلیتیکی گسترده ای در منطقه و حوزه پیرامونی ایران هستیم. این تحولات هم فرصت است و هم تهدید. بنابراین جای کمی را برای اشتباه باقی میگذارد.

بطور قطع، در هیچ منطقه ای از جهان با این همه تنش و بحران روبرو نیستیم.تحولات در این منطقه آنقدر پیچیده و  گسترده است که بر مناطق وسیعی از عالم نیز تاثیر می گذارد و به همین جهت جهانیان را متوجه  خود کرده است.

سقوط نظام‌های مقتدر، جنگهای قومی و مذهبی و رقابت میان قدرتهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بسیار قابل توجه است. نکته مهم و متفاوت با گذشته این است که؛ کشورها، به جای رویارویی مستقیم، بطور غیر مستقیم و نیابتی با یکدیگر مقابله می کنند و هزینه های کمتری را می پردازند. نکته جالب و غیر منتظره آنکه؛ هزاران انسان در منطقه و خارج از منطقه آمادگی دارند به دلایل فکری و مادی در این بحرانها وارد شده و جان خود را از دست بدهند.

بحرانهای موجود در اوکراین و نیز کشورهای خاورمیانه همچون: عراق، سوریه، لبنان، لیبی، یمن و همچنین کشورهایی در شرق ایران مانند: پاکستان و افغانستان، بر امنیت بسیاری از کشورهای منطقه و خارج  از منطقه از جمله: روسیه، چین و حوزه اروپا تاثیرگذار بوده است.

 این کتاب می‌کوشد تا نقطه نظرات و تحلیل‌های کارشناسی در رابطه با مباحث فوق الذکر را برای خواننده با نگاهی علمی و واقع‌بینانه ارائه دهد.

۹۶/۱۰/۱۷
کد مطلب: 2147
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *