۰
اندیشکده آمریکایی تحلیل کرد

ترکیه شریک قابل‌اعتماد و متحد دموکراتیکی برای آمریکا نیست

یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به اقدامات تجاوزکارانه ترکیه در خارج و سرکوب‌گری‌های اردوغان در داخل، تحلیل کرد که روابط واشنگتن با آنکارا دیگر نباید ادامه پیدا کند.
ترکیه شریک قابل‌اعتماد و متحد دموکراتیکی برای آمریکا نیست
اندیشکده آمریکایی «کِیتو» در یادداشتی به بررسی روابط واشنگتن-آنکارا پرداخته و نوشت ارتباط دو کشور نباید ادامه داشته باشد زیرا تحت رهبری «رجب طیب اردوغان» ترکیه شریک امنیتی قابل اعتماد و متحدی دموکراتیک نیست.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به اینکه دولت‌های ترامپ و اوباما هر دو روابط نزدیک با ترکیه را حفظ کردند، آمده است: این باید برای مقامات آمریکایی خجالت‌آور باشد که متحد آنها در ناتو (ترکیه) اکنون به صورت غیررسمی، یک دیکتاتوری است که مخالفان سیاسی و خبرنگاران مستقل را زندانی می‌کند.
این اندیشکده می‌نویسد: تا زمانی که سیاست خارجی ترکیه، اهداف آمریکا را تضعیف نکند، مقامات واشنگتن به چشم‌پوشی از اقدامات نادرست آنکارا ادامه می‌دهند...یکی از نقاط برجسته اختلاف اهداف ترکیه و آمریکا، سیاست در قبال کُردها در سوریه است.

این یادداشت با اشاره به تلاش ترکیه برای نزدیک شدن به روسیه، ادامه داد: آمریکا و دیگر اعضای ناتو به شدت از این مسئله ناراضی هستند...البته در اینجا ترکیه مقصر نیست بلکه سیاست‌های غیرسازنده و تحریک‌آمیز غرب علیه روسیه باید سرزنش شود.

اندیشکده کیتو در پایان با بیان اینکه اقدامات سرکشانه خارجی ترکیه به همراه سرکوب‌گری‌های داخلی اردوغان، حفظ روابط واشنگتن-آنکارا را غیرموجه می‌کند، افزود: به عنوان گام اول، آمریکا باید ناتو را متقاعد کند که عضویت ترکیه را به حالت تعلیق درآورد.

منبع:‌ فارس
۹۶/۱۱/۰۸
کد مطلب: 2191
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *